SVADOBNÁ CESTA ROKA

12. júna 2022
in Category: Travel Blog - Slovensko, Travel Blog - Zahraničie, Travel news
0 11929835 90
SVADOBNÁ CESTA ROKA

SVADOBNÁ CESTA ROKA

Ako každý rok televízia Travel Channel Slovakia našla v okruhu milovníkov dobrodružstiev nie celkom štandardnú svadobnú cestu. Program tejto zaujímavej cesty mladomanželov stojí za povšimnutie:

1. deň: podvečer padáme zo Slovenska juhovýchodným smerom, kadeľahšie z EÚ.

2. deň: hneď nadránom sa presvedčíme, ako klame Google a väčšina ministerstiev zahraničných vecí vrátane nášho slovenského.

KOSOVO

V ranných hodinách zaparkujeme v Prištine neďaleko úžasnej budovy národnej knižnice Pjetër Bogdani. V univerzitnom parku si pozrieme ortodoxnú Katedrálu Krista Spasiteľa. Prejdeme Námestím Matky Terezy až k soche Ďuriho Skanderbega. Na pešej zóne niečo zjeme, dáme kavej alebo zmrzlinu. Odfotiť sa bude príležitosť aj pri úrade vlády neuznanej republiky Kosovo.

Mladomanželia si budú môcť vyskúšať kočíkovanie bábätka na prechádzke do starého mesta, kde navštívime orientálny trh. V pôvodnej moslimskej časti mesta si užijeme tradičný pokoj a nákupy lacných suvenírov. V Green Markete si dáme zdravý obed z miestnych nepesticídnych surovín a mäska.

Poobede pokračujeme na ceste do Albánska, najrýchlejšie sa rozvíjajúcej krajiny Európy v druhom tisícročí. Cestovať budeme cez nádhernú krajinu prírodnej rezervácie Ulza vytvorenou riekou Drin.

ALBÁNSKO

Vo večerných hodinách príchod do strediska Tale.

3. – 8. deň: veget v domčeku pri mori, povaľovanie sa na pláži s možnosťou odskúšať si rodičovské povinnosti na krstniatkach vo veku 1, 4 alebo 7 rokov (prebaľovanie, opatrovanie, kúpanie sa v mori alebo aj šnorchlovanie, lov chobotníc harpúnou).

Shkodër – výlet do mesta, ktorého vznik sa datuje na 300 rokov pred Kristom. Navštívime dominantný hrad Rozafa z prekrásnym výhľadom na Škadarské jazero a rieku Bojana. Poprechádzame sa po meste plnom pamiatok. Neobídeme historickú mešitu Ebu Bekr, Katedrálu svätého Štefana ani obchodíky v pešej zóne. Značkové handry, suveníry a darčeky nakúpime v Zdrale a Xhabiaj. Otestujeme tunajší Hammam.

Lezhë – ak sa trošku zamračí, prejdeme sa na pevnosť tohto mestečka. V jeho uličkách s množstvom reštaurácií a barov si pozrieme zrúcaniny chrámu Skënderbeg a ortodoxný kostol.

Shëngjin – prechádzka do prístavu a hotelovou promenádou. Večera a zmrzlina.

Laguna e Patokut – Prírodná rezervácia Patok-Fushë Kuge s množstvom tradičných rybárskych reštaurácií.

9. deň: po raňajkách odchod z rezortu severnou stranou Škadarského jazera.

ČIERNA HORA

Doobeda príchod do Podgorice a návšteva ortodoxnej Katedrály Kristovho vzkriesenia. Poobede pokračujeme do kláštora Ostrog vysoko v skale prírodnej rezervácie Meħeħe. Po večeri v ruskej reštaurácii mestečka Plužine ešte za vidna skúsime stihnúť vyhliadku do Piva kaňonu. Do Bosny budeme pokračovať po jednej z najúžasnejších ciest v Európe.

BOSNA A HERCEGOVINA

Fotenie pri zamínovanom poli. Spomienka na „humanitárne“ vraždenie Juhoslovanov pri rieke Drina agresorom spojených vojsk na čele s USA. Neskoro večer príjazd do Sarajeva a návšteva slávneho podzemného tunela z čias vojny v Bosne.

10. deň: cesta cez chorvátsky Osijek a Maďarsko domov. V Budapešti ešte stíhame nákup lacnejších potravín do chladničky 🙂

Ak je vám známy párik mladomanželov chystajúci niečo podobne neštandardné v dovolenkovej sezóne 2021/2022, napíšte nám do redakcie na e-mailovú adresu office@traveltv.sk.

Ďakujeme. Tím Travelproduction TV