RAJECKÁ DOLINA

2. februára 2015
in Category: Travel Magazín
0 1946935 111

RAJECKÁ DOLINA

V čistej prírode Rajeckej doliny vyviera prameň kvalitnej vody, ktorý je klenotom medzi Strážovskými vrchmi a Malou Fatrou. Využíva ho závod na výrobu známych nápojov a zároveň najatraktívnejšie miesto na trávenie liečebných a relaxačných wellness pobytov v Rajeckých Tepliciach. Hostia si pri pobyte môžu vyskúšať vrchol kvality služieb a precíznosť dizajnu v pravdepodobne najúžasnejšom hoteli Slovenska Afrodite Palace, ktorý môže svojím luxusom konkurovať svetovej špičke. V Rajeckých Tepliciach nájdeme aj najmladšie múzeum dopravy na Slovensku, ktoré bolo zriadené v roku 2014 priamo v budove železničnej stanice.

Okolie ponúka množstvo atrakcií, kde ročne prichádzajú tisícky ľudí, aby navštívili svetovú raritu – unikátny vyrezávaný betlehem. Jeho výroba trvala 15 rokov a svojich prvých návštevníkov privítal v roku 1995. Prvá písomná zmienka o obci Rajecká Lesná pochádza z roku 1413 a dnes je už známym pútnickým miestom.

Rajec je najstaršou osadou Rajeckej doliny. Od 14. storočia patril pod Lietavské panstvo. Mesto preslávili najznámejšie remeslá ako rezbárstvo, garbiarstvo a kožušníctvo. Tým, že mal Rajec šikovných remeselníkov, dostal od panovníkov rôzne výhody – napríklad voľný vstup do miest bez platenia mýta. Jedno z takýchto práv udelila aj Mária Terézia.

V Strážovských vrchoch leží aj rázovitá slovenská obec Čičmany, ktorú preslávili unikátne maľované dreveničky. Biely vápenný náter na domčekoch pôvodne plnil ochrannú funkciu ornamentálna výzdoba sa vyvinula až neskôr po veľkom požiari v roku 1921. Bola tiež obohatená o motívy inšpirované výšivkou. Raritou ľudovej architektúry v Čičmanoch boli kedysi poschodové domy, ktoré slúžili veľkým rodinám, neraz aj s tridsiatimi členmi. Posledným takýmto zachovaným poschodovým domom v obci je Radenov dom.