PARÍŽ

14. septembra 2014
in Category: Informácie o krajinách
0 1023735 12

PARÍŽ

Paríž ako hlavné mesto Francúzska predstavuje najľudnatejšiu metropolitnú oblasť Európskej únie po Londýne. Celá oblasť obsahujúca 1584 obcí má rozlohu 14 518 km². Toto najväčšie mesto Francúzska má približne 2,15 mil. obyvateľov, s predmestiami takmer 10 miliónov a je situované na rieke Seina, asi 370 km od pobrežia Atlantického oceánu. Zaraďuje sa medzi ekonomicky najrozvinutejšie priemyselné krajiny a k hlavným odvetviam, ktorým sa mimoriadne darí, sa zaraďujú: strojárstvo, chemický, elektrotechnický, potravinársky priemysel, tiež publikačná činnosť, odevný priemysel či výroba šperkov.

Nesmierne bohatstvo Paríža však spočíva v nespočetných kultúrnych a historických pamiatkach v múzeách a galériách či priamo na uliciach. Väčšina z nich je k tomu vo veľmi dobre udržiavanom stave. Návštevníci tu nájdu mnoho pamiatok z keltských dôb až po tie dnešné, dá sa povedať, že sa tu vystriedali takmer všetky architektonické slohy. Dominantou mesta je nepochybne Eiffelova veža z roku 1889, keď bola vystavaná na počesť svetovej výstavy. Nesie meno po svojom staviteľovi – Gustávovi Eiffelovi. V čase, keď ju dostavali, bola, pochopiteľne, najvyššou vežou na svete. Dnes to už však neplatí, no turisti sa i tak radi vydajú na cestu na jej vrchol, kde je vyhliadková plošina vo výške 276 metrov, aby si odtiaľ vychutnali stále rovnako krásny výhľad na celý Paríž.

Bola vystavaná v štvrti Invalides, kde nájdeme  monumentálny komplex Invalidovne, podľa ktorej má aj názov. Okrem toho tu tiež natrafíme na Bourbonský palác, v súčasnosti sídlo francúzskeho parlamentu. Dávnu históriu tohto mesta dokumentuje aj stavba gotickej katedrály Notre Dame z 12. storočia na Ile de la Cité, ktorej stavba trvala neuveriteľných 170 rokov. Každého zaujme svojím vzhľadom, pretože za denného svetla a v noci vyzerá úplne odlišne. Louvre, jeden z najznámejších kráľovských palácov so sklenenými pyramídami pred vchodom, láka svojou slávnou obrazárňou a ďalšími umeleckými dielami. Paríž bol odjakživa mestom vzdelancov, preto tu sídlia mnohé školy aj univerzity – Sorbonna (1252), Colege de France (1530) a tiež Catholic Institute of Paris (1875).

Mesto sa môže pochváliť aj tým, že jeho metro je jedným z najstarších v Európe, prvú trasu otvorili už v roku 1900, poslednú v roku 1998. Na prechádzky je ako stvorená štvrť Champs-Elysees – Elyzejské polia, ktorá dostala názov podľa ulice Avenue des Champs-Élysées, známej hlavne Víťazným oblúkom, ktorý býva v noci nádherne osvetlený. Nachádza sa tu tiež Elyzejský palác, sídlo francúzskeho prezidenta a známe pavilóny Grand Palais a Petit Palais postavené v roku 1900. Za pozornosť pri návšteve takého skvostného mesta, akým je Paríž, stojí aj Conciergerie – bývalá väznica z čias francúzskej revolúcie s dvojposchodovou gotickou kaplnkou Sainte Chapelle. Na najvyššom bode Paríža zasa leží bazilika Sacre Coeur (Sväté srdce), kam sa dá dostať buď pešo po schodoch, alebo lanovkou. Jej výstavba sa ťahala 46 rokov a bola dokončená v roku 1923. Predstavuje pomínk na počesť 58-tisíc padlých francúzskych vojakov vo francúzsko-pruskej vojne. Kupola tejto baziliky je po Eiffelovej veži druhou najvyššou vyhliadkou v Paríži. Medzi najzaujímavejšie štvrte mesta sa zaraďuje Marais. Z jej názvu vyplýva, že tu kedysi boli močiare.

Po ich vysušení tu v 17. storočí vyrástlo mnoho palácov a stala sa aj sídlom kráľovského dvora. Práve na tomto mieste stála aj pevnosť a väznica zároveň – Bastila. Luxembourg už predstavuje pokojnejšiu štvrť v okolí Luxemburských záhrad s Luxemburským palácom a kostolom St. Sulpice. Ako štvrť umelcov všetci poznajú Montmartre na vyvýšenine nad Parížom, ktorá je tiež známa svojím nočným životom. Na cintoríne Montmartre sú pochovaní napríklad umelci ako Henrich Heine, Edgar Degas, Hector Berlioz alebo Jacques Offenbach. Ďalšou významnou štvrťou je Latinská štvrť – Quartier Latin. Práve tu stojí Sorbonna a mnohé známe lýceá, tiež je spájaná s umelcami či intelektuálmi. Všetko toto svedčí o jej slávnej školskej histórii. Z významných pamiatok tu nájdeme napríklad Panteón. Dominantou častí Beaubourg a Les Halles sú modernistické námestia, obchodné centrum Forum des Halles či avantgardná stavba Pompidouovho centra.

Štvrť Tuileries dnes charakterizuje rad špičkových hotelov, butikov a iných obchodov. Z ďalších pamiatok tu nájdeme Palais Royal – Kráľovský palác. Kúsok od vstupu do Blanche rezonuje Moulin Rouge, v preklade Ružový mlyn. Tento najznámejší parížsky kabaret je v noci nádherne nasvietený do červena, zatiaľ čo cez deň na ňom vyniká ružová farba. Paríž, ako aj iné krásne mestá, kráča s dobou. Supermodernou štvrťou je La Défense s početnými mrakodrapmi. Je považovaná za jedno z najväčších administratívnych i obchodných centier sveta. Stojí tu taktiež najpopulárnejšia moderná stavba Paríža Grande Arche. La Défense, to je skrátka futuristický Paríž. Medziiným túto metropolu často označujú za mesto svetiel, keďže ako jedno z prvých európskych miest malo pouličné osvetlenie.