MALAPASCUA ISLAND

14. septembra 2014
in Category: Informácie o krajinách
0 213635 11

MALAPASCUA ISLAND

Malapascua Island je situovaný len 8 km od ostrova Cebu v mori Visayan. Leží v strede Filipín a ide o súostrovie, ktorého názov v preklade znamená zlé Vianoce. Rozlohou je veľmi malý, je len asi 2,5 km dlhý, 1 km široký a má osem dedín. Ostrov Malapascua obľubujú turisti, ktorí radi plávajú a potápajú sa pod hladinu ku koralom. Stal sa preto hlavným potápačským centrom a jeho mimoriadne dlhé biele pláže sa tiahnu po celom juhovýchodnom pobreží ostrova Cebu. Napríklad pláž Bounty je jednou z najlepších na Filipínach. Čo sa týka iných športov ako potápania, treba vedieť, že basketbal je najpopulárnejší šport na Filipínach, a teda i na Malapascue. Ostrov je ešte obklopený malými ostrovčekmi, čo sú v podstate skalnaté útvary vyčnievajúce z dna oceánu s riedkou alebo žiadnou vegetáciou. Jedným z takýchto ostrovčekov je Dakit-Dakit, ktorý sa nachádza zhruba kilometer od západného pobrežia ostrova.

Malapascua vznikal ako koralový útes tisíce rokov. Je domovom pre mnohé jedinečné formy morského života. Nájdeme tu asi 100 druhov rýb, viac ako 1000 druhov mäkkýšov. Medzi ďalšie početne zastúpené skupiny živočíchov patria sasanky, morské červy, krevety, kraby, hviezdice alebo morskí ježkovia. Niektorí hovoria o Malapascue, že je to nový Boracay. Ak si naozaj chcete užiť ostrov, je tu možnosť prenajať si loďku na jeden deň a vydať sa na niektorý z odľahlých ostrovov v okolí. Väčšina ostrovanov odvodzuje svoje živobytie z cestovného ruchu, zatiaľ čo sa niektorí stále spoliehajú na vyžitie z poľnohospodárstva a rybovolu, ktorý je i tak hlavnou činnosťou na ostrove. Zaujímavé je, že na celom ostrove sa nenachádza žiadny doktor s licenciou a aj najbližšia nemocnica leží niekoľko hodín odtiaľto.

Tiež sa odporúča turistom, aby peniaze nosili pri sebe, pretože k dispozícii nie sú žiadne bankomaty ani zmenárne. Na ostrove nie je tiež žiadna doprava, čo znamená, že návštevníci sa musia premiestňovať pešo a vychutnávať si tak krásy tohto miesta. Miestni obyvatelia sú vždy priateľskí a pripravení turistom ponúknuť pomoc. Život na ostrove Malapascua plynie pomerne ľahko. Ostrov bol pre turistov objavený asi pred 8 – 10 rokmi a to je dôvod, prečo tu ekonomika i nové strediská rastú pomaly zo dňa na deň. K najznámejším rezortom patria Blue Coral, Blue Water, Copacabana Beach Resort, Sunsplash – najväčší na ostrove, ďalej Hippocampu Resort, Dano a iné exotické. Ponúkajú výborné ubytovanie a stravovanie v hoteli.

Za hlavné obchodné mesto v severnej časti ostrova Cebu je považované Bogo. Je viac komerčné ako Malapascua, nájdeme tu nové Coloseum, kde sa konávajú koncerty, boxerské a basketbalové zápasy a spoločenské akcie. Mesto sa ďalej môže pochváliť dvomi vysokými školami, námestím upraveným pre in-line korčule, nemocnicou, diskotékami či bankami. V poradí ďalším možným cieľom návštevníkov by mohol byť Calanggaman Island, kam sa dostaneme loďou asi za 75 minút. Vďaka svojej dokonalej plytčine a bohatej vegetácii predstavuje pre turistov malý raj. Sú tu nekonečné možnosti na šnorchlovanie i plávanie. V ceste môžeme pokračovať na ostrov Carnasa alebo vzdialenejší Maripipi s obrovskými sopkami.