MANILA – PARÍŽ ORIENTU

14. septembra 2014
in Category: Informácie o krajinách
0 213735 11

MANILA – PARÍŽ ORIENTU

Mesto Manila, ktoré sa rozkladá na ostrove Luzon na pobreží Manilského zálivu, bolo založené v roku 1571 a hneď sa stalo aj významným prístavom. Je historickým centrom krajiny, sídlom vlády a zároveň hlavným sídlom priemyslu. Mesto pretína rieka Pasig, ktorá ho rozdeľuje na severnú a južnú časť. Postupom času sa vytvoril pojem Metro Manila alebo National Capital Region, čo je vlastne administratívna oblasť tvorená Manilou ako hlavným mestom a ešte ďalšími 15 mestami: Caloocan, Las Piňas, Makati, Malabon, Mandaluyong, Marikina, Muntilupa, Navotas, Pasay, Pasig, Paraňaque, Quezon City, San Juan, Taguig, Valenzuela a jedným mestským obvodom: Pateros.

Manila oplýva množstvom cenných historických pamiatok, pláží či parkov. Najstaršia časť mesta sa nazýva Intramuros (Opevnené mesto) a bola vybudovaná Španielmi v 16. storočí. Dodnes sa tu zachoval Chrám sv. Augustína. Pred Intramurosom leží Lunetský park, ktorý je spomienkou na národného hrdinu José Rizala. Mimo neho vyrástla čínska štvrť s reštauráciami a obchodíkmi. V súčasnosti cez túto časť mesta vedú obchodné ulice, v noci všetko ožíva nočným životom. Inou pamiatkou je Manilská katedrála, odkiaľ je dobrý výhľad na zrúcaniny pevnosti Fort Santiago, ktorá slúžila ako väznica. Za návštevu stojí i Americký cintorín a Kokosový palác. Tí, ktorí obľubujú horskú turistiku, sa môžu vydať do Chocolate Hills.

Manila je aj centrom obchodných aktivít, má dve biznis centrá a tými sú Makati City a Ortigas Center. Veľké obchodné centrá sa začali v hlavnom meste Filipín budovať v polovici 80. rokov a dnes tu stoja celkovo 3 z 10 najväčších obchodných domov na svete, a to SM North Edsa, Mall of Asia, Megamall. V častiach Divisoria a St. Cruz sa stále nachádzajú tradičné trhoviská. Čo sa týka dopravy, mesto má svoj Manila Seaport Terminal, hlavné prepravné centrum Filipín. Najväčšie letisko v krajine sa nazýva Ninoy Aquino International Airport (NAIA), má 4 terminály a rozprestiera sa medzi mestami Pasay a Paraňaque. V provincii Pampanga v Angeles City je vybudované ďalšie letisko: Diosdado Macapagal International Airport (Clark Airport). Cestná doprava je tu zvyčajne veľmi prehustená, zabezpečujú ju džípy, traicykle, autobusy, taxíky alebo mestské železnice. Filipíny sú krajinou luxusu i chudoby zároveň, charakterizujú ju moderné mrakodrapy, ale na druhej strane svet slumov. Najväčší z nich je v časti Manily zvanej Tondo, ktorá je podľa Guinessovej knihy rekordov najhustejšie obývanou oblasťou na svete.

Manila má výhodnú polohu na to, aby sa z nej dali realizovať výlety do okolia. Známy je výlet na hrebeň Tagaytay nad vulkanickým jazerom Taal, kde v lete turisti s domorodcami oslavujú bohatú úrodu tropického ovocia. Neďaleká provincia Laguna je vychýrená svojimi horúcimi sírovými prameňmi. Navštevované kúpeľné mestečká sú Cuyab, Los Bańos a Pansol. Ostrov Corregidor je zasa domovom pamätníka obetí japonskej invázie. Pre tých, ktorí hľadajú pokojnejše miesto, je tu Virgin Island postavený úplne mimo rušného mesta. Za perlu celých Filipín je označovaný ostrov Boracay. Tento ostrov pôvodne obýval kmeň Ati, a preto sa tu turizmus začal rozvíjať až v 70. rokoch 20. storočia. Je dlhý asi 9 kilometrov a ukrýva niekoľko krásnych pláží. Jednou z nich je Biela pláž, ktorá láka turistov z celého sveta.

Zaujme najmä piatimi kilometrami bieleho piesku, čistučkou vodou, hotelmi, barmi a reštauráciami. V poradí ďalšou plážou ostrova Boracay je pláž Diniwid, na ktorú sa dá dostať i z Bielej pláže po betónovom chodníku okolo skaly. Z Puka Beach sa dá dovidieť až na ostrov Carabao. Názov Puka je odvodený od mušlí Puka, ktoré miestni používajú na výrobu umeleckých diel. Ostrovu Boracay ešte kraľujú pláže Balinghai, Ilig-iligan, Tulubhan, Caglan či Banyugan. Je to ideálne miesto na šnorchlovanie, miesto krásnych koralových útesov s bohatým podmorským životom. Iným ostrovom je Cebu, ekonomicky najsilnejší ostrov republiky. Prednosťou tohto ostrova je pláž Moalboal. Na ostrove Bohol sa okrem nádhernej fauny a flóry vyskytujú najmenšie poloopice na svete, sú to 10 cm dlhé okále sundské.