ZAČIATOK SEZÓNY A BULHARSKÉ HOTELY MAJÚ PROBLÉM

30. júna 2018
in Category: Informácie o krajinách, Travel Blog - Zahraničie
0 9598735 170
ZAČIATOK SEZÓNY A BULHARSKÉ HOTELY MAJÚ PROBLÉM

ZAČIATOK SEZÓNY A BULHARSKÉ HOTELY MAJÚ PROBLÉM

Následky otvoreného pracovného trhu v členských štátoch Európskej únie na seba nedali dlho čakať. Takmer vo všetkých najznámejších a najobľúbenejších hoteloch bulharských letovísk chýbajú pracovné sily. Recepčných, kuchárov, čašníkov alebo barmanov, ktorých si pamätáme ako starostlivých a usmiatych profíkov z minulých rokov, vytiahla „za kopečky“ chuť po tvrdej mene.

„Stále hľadáme personál na potrebné pracovné pozície. Prichádzajú sem síce ľudia z Ukrajiny, no s nimi nie sme spokojní. Nevedia to tak, ako to robili naši dlhoroční zamestnanci, ktorí na sezónu prichádzali z vnútrozemia. Bulhari už nechcú pracovať za 500 eur mesačne, aj keď im hotel poskytne ubytovanie so stravou, čiže nemajú žiadne iné výdavky a celá mzda im zostane,“ vysvetľuje nám Petko Minchev, manažér Demin Travel Limited, d.o.o.

Prešli sme viac troj- až päťhviezdičkových hotelov v strediskách Albena, Zlaté Piesky, Pomorie, Slnečné Pobrežie, Nessebar, Sozopol, Primorsko a Kiten. Miestami máme pocit, že nás obsluhujú deti mladšie ako študenti strednej hotelovej školy. Dievčatká alebo chlapci nevyzerajú ani na 14 rokov. Žeby dočasný výpadok nahrádzali deti zamestnancov a známych? Neisté pohľady, stále nejaký ten príbor padne na zem alebo nedoplnené švédske stoly bez upozornení a príkazu nadriadeného.

Pravdepodobne už tretiu sezónu Bulharsko tromfne Chorvátsko v počte dovolenkárov zo Slovenska, no s touto situáciou sa budeme musieť toto leto vyrovnať. Koniec koncov to nie je tak dlho, čo Slovensko stratilo najšikovnejších pracantov odchodom na západ za lepším ohodnotením. Bulharsko je v tejto situácii práve teraz a nepomôže ani ich aktuálne predsedníctvo Rady EÚ.