CESTA AUTOM DO BULHARSKA JE ZNOVA O ČOSI RÝCHLEJŠIA

3. júla 2018
in Category: Informácie o krajinách, Travel Blog - Zahraničie
0 7963935 176
CESTA AUTOM DO BULHARSKA JE ZNOVA O ČOSI RÝCHLEJŠIA

CESTA AUTOM DO BULHARSKA JE ZNOVA O ČOSI RÝCHLEJŠIA

O skrátenie času cesty do bulharských prímorských letovísk autom sa postarali dva činitele. Oba na území Srbska a dokonca aj v prípade dodržiavania maximálnej povolenej rýchlosti sa naša cesta na dovolenku k Čiernemu moru skrátila oproti vlaňajšku takmer o 100 minút. Samozrejme, nepočítali sme prestoje na hraniciach, ktorým sa vyhnete jedine ak cestujete cez pracovné dni.

Prvým dôvodom na radosť je čiastočné ukončenie výstavby diaľnice medzi Belou Palankou a Dimitrovgradom. Tunely vysekané do kameňa v prírodnom parku Sicevachka Klisura si však stále užijete, pretože za mestom Niš stále vychádzate na pôvodnú cestu E-80. To už ale iba približne na 20 minút. Srbsko týmto získalo ďalší úsek na spoplatnenie a aj cena za diaľnice v porovnaní s minulým rokom mierne stúpla. Aktuálny diaľničný poplatok za úsek diaľnice Horgoš – Belehrad je 560 RSD (4,86 EUR), BelehradNiš je 800 RSD (6,94 EUR) a za nový úsek diaľnice Bela Palanka – Dimitrovgrad je 190 RSD (1,65 EUR).

Kompletná cena za prejazd diaľnicou Srbskej republiky v jednom smere pri platbe bankovou kartou je približne 13,90 EUR. Záleží na aktuálnom kurze. Keď sa rozhodnete platiť eurami v hotovosti, bude to o niečo viac.

Druhým potešením pre nás, ktorí na Balkán jazdíme pravidelne, je zvýšenie maximálnej povolenej rýchlosti na vybraných úsekoch srbskej diaľnice A1 na rýchlosť 130km/h. Od maďarskej štátnej hranice Horgoš po Nový Sad je síce stále značená iba 120-ka, no pre menej kvalitný povrch panelovky to úplne stačí. Ponáhľať sa dá v ľavom zachovalejšom pruhu. Tam je stále možnosť rýchlejšej jazdy, keďže stabilné radary pri diaľnici nie sú a policajti jazdia alebo merajú iba v služobných autách. Stále tu platí, že keď ste najrýchlejší a dobre sa pozeráte pred seba, pokutu nedostanete.

Prejazd Belehradom v nočných hodinách odporúčame cez centrum. Ušetríte minimálne 30 km a veľmi veľa času v porovnaní s použitím obchvatu. Perfektnou trojprúdovkou s výhľadom na vysvietené centrum sme pred pár dňami prešli mesto bez zastavenia za 22 minút. Obchvatom to trvá v noci približne 45 minút. Rovnako rýchlejší je v noci aj prejazd cez Sofiu. Tam vás síce navigácia pošle úplným centrom po Ulici Cára Osloboditeľa, no pohľad na vysvietené námestie s jeho sochou, Chrám svätého Alexandra Nevského alebo národnú galériu fakt stojí za to.

 

,