TCHAJ-PEJ

25. septembra 2014
in Category: Informácie o krajinách
0 248935 12

TCHAJ-PEJ

V Tchaj-peji, hlavnom meste ostrovného štátu Taiwan, sa nachádza druhá najvyššia budova na svete. Je ňou Taipei 101 rozkladajúca sa na území Xinyi District (predtým známa ako Taipei World Financial Center), meria 509 metrov, jej výstavba začala v roku 1999 a bola dokončená v roku 2003. K slávnostnému otvoreniu však došlo až v roku 2004. Má 101 poschodí nad zemou a 5 pod ňou. Budova bola stavebne vytvorená ako symbol vývoja technológií a ázijskej tradície. Veža je navrhnutá tak, aby vydržala tajfúny a zemetrasenia. Taipei 101 je vo vlastníctve Taipei Financial Center Corporation (TFCC). Mimoriadna výška stavby v kombinácii s požiadavkami okolitého prostredia si vyžiadala ďalšie inovácie. Dizajn dosahuje pružnosť a pevnosť pomocou vysoko výkonných oceľových konštrukcií.

Táto dominanta mesta zo skla a ocele bola skonštruovaná ako centrum podnikania a zábavy v tvare bambusového výhonku. Celkové investičné náklady na výstavbu dosiahli 1,76 mld. dolárov. Jednotlivé poschodia spája 61 výťahov, vyhliadkové plošiny sú vytvorené na 89., 91. a 101. poschodí. Taipei 101, ktorá susedí s Millennium parkom, ponúka kancelárske priestory pre 10 000 ľudí, nákupné stredisko, a to všetko na celkovej ploche podlažia 412 500 m2. V Tchaj-peji by tiež malo byť do roku 2014 vybudované nové hudobné centrum – Taipei Pop Music Center. Výstavbu bude realizovať architektonické štúdio Reiser + Umemoto z New Yorku a pozemok, na ktorom bude Music Centre stáť, zaberá až 76 500 m2. Podľa projektu by mali byť vystavané 3 obrovské koncertné sály s kapacitou 16 000 ľudí a nebude chýbať ani vonkajšia promenáda.

Zaujímavosťou bude mobilné pódium a verejné priestranstvo ladené v zelenej farbe, aby pripomínalo ázijské ryžové polia. Súčasťou bude veľké množstvo obchodov, reštaurácií, menších hál i knižnica. Tchaj-pej ponúka aj niečo z histórie, v meste nájdeme Národné palácové múzeum, ktoré má vo svojom archíve viac ako 700 000 svedectiev o čínskej histórii a kultúre, ide tak o najbohatšiu zbierku celej histórie Číny, tiež Taipei Story House, Taiwanské národné múzeum, Taiwanské múzeum miniatúr či Tchaj-pejské múzeum výtvarného umenia. V Tchaj-peji v noci ožíva šesť hlavných trhov, najväčší a najslávnejší z nich je Shilin trh.

Jedna časť je na ňom venovaná potravinám. Celému Taiwanu kraľuje Taiwanské pohorie, jeho najvyšším vrchom je Jű – san (3950 m n. m.). Na svojom území krajina ukrýva niekoľko národných parkov, ktorými sú Kenting so subtropickou faunou a flórou, ďalej Taroko, Shei – Pa alebo Yushan. Taiwan je zaujímavý aj pre svoju špecifickú klímu. Obdobia sucha od novembra do apríla následne vystrieda obdobie dažďov. Bežne sa teploty cez deň vyšplhajú aj na 30 – 40 °C. Vlhkosť vzduchu dosahuje úroveň až nad 90 %. Ostrov je chudobný na nerastné suroviny, mnohí ľudia sú tu využívaní ako lacná pracovná sila.