RODRIGUES

19. januára 2017
in Category: Informácie o krajinách
0 1301635 74

RODRIGUES

Ostrov Rodrigues, ktorý leží uprostred Indického oceánu, je súčasťou Mascarénskych ostrovov. Pomenovanie dostal podľa portugalského moreplavca Diega Rodrigueza, ktorý v roku 1528 priplával k ostrovu. Od ostrova Maurícius ho delí 600 kilometrov, no tvorí s ním republiku Maurícius. Hlavným mestom Rodriguesu je Port Mathurin – ekonomické i administratívne centrum ostrova.

Obýva ho približne 6000 obyvateľov. Hoci je Rodrigues dlhý 18 kilometrov, jeho súčasťou je 200 kilometrov lagún a 7 kilometrov koralových útesov. Celkovo ostrov obýva až 40 000 obyvateľov najmä afrického pôvodu. Z náboženského hľadiska prevládajú rímskokatolíci, nepatrné percentá tvoria i moslimovia a hinduisti. Úradným jazykom je angličtina, no dohovoríte sa tu po kreolsky aj francúzsky. Menou je mauricijská rupia.

Na ostrove bola v roku 1930 sprevádzkovaná prvá cesta a prvú nemocnicu tu otvorili v roku 1955. V roku 1968 získali ostrovy Rodrigues a Maurícius nezávislosť od Veľkej Británie. Rodrigues je vulkanického pôvodu a obklopujú ho tyrkysové lagúny, pláže s bielym pieskom, jaskyne. Predstavuje raj pre potápačov a milovníkov šnorchlovania a zaujímavosťou je, že v jeho okolí nájdeme niekoľko vrakov lodí. Samozrejme, nechýba ani ponuka potápačských centier a kurzy potápania pre začiatočníkov či pokročilých.