RIJÁD – PERLA KRÁĽOVSTVA SAUDSKEJ ARÁBIE

29. júna 2023
in Category: Informácie o krajinách, Travel news
0 855035 46
RIJÁD – PERLA KRÁĽOVSTVA SAUDSKEJ ARÁBIE

RIJÁD – PERLA KRÁĽOVSTVA SAUDSKEJ ARÁBIE

Rijád so svojou rozlohou 4 900 kilometrov štvorcových je považovaný za najpuritánskejšie z troch najväčších miest kráľovstva. Napriek populácii 7,8 milióna obyvateľov je tu väčšina druhov zábavy, ktorá je pre Európanov samozrejmosťou, zakázaná. Oficiálnym jazykom je arabčina, hovorí a tiež po anglicky a francúzsky.

Rijád je prevažne obchodné mesto. Zatiaľ čo mnohí dodržiavajú pravidlá obliekania dišdaš alebo džalabei pre mužov a abája pre ženy, stále nájdete veľa Saudov v európskom oblečení.

Hlavné cesty sú King Fahd Rd, ktorá vedie zo severu na juh mesta, a Makkah Rd, ktorá vedie zo západu na východ a prechádza cez Káhirské námestie – to je cestná križovatka v tvare ďateliny.

Moderné obchodné štvrte Olaya a Suleimaniyah, ktoré zahŕňajú väčšinu kancelárií a najlepších hotelov, sa nachádzajú severne od ulice Makkah Rd. Tu slúžia dva mrakodrapy Rijádu ako praktické orientačné body: veža Faisaliah (špicatá) smerom k južnému koncu Olaya a Kingdom Center na severnom konci. Obe sa nachádzajú medzi ulicou King Fahd Road a ulicou Olaya Rd, ktorá je hlavnou luxusnou nákupnou oblasťou Rijádu, rovnobežne s diaľnicou.

Historické centrum Rijádu leží južne od Mecca Road. Oblasť al-Murabba zahŕňa rozsiahle územia historického parku kráľa Abdula Azíza, Národného múzea a paláca Murabba, zatiaľ čo kilometer na juh sa nachádza husto obývaná oblasť al-Bathaa, ktorá má najlacnejšie jedlo v krajine, izby na prenájom, obchody a centrum siete mikrobusov. Ďalej na juh je Deira s centrom na námestí as-Sa’ah, kde sa nachádzajú súky (tradičné bazáre), pevnosť Masmak i vládne úrady.