ČIERNA HORA – AKTUÁLNE

23. mája 2021
in Category: Travel Blog - Zahraničie
0 8305035 175
ČIERNA HORA – AKTUÁLNE

ČIERNA HORA – AKTUÁLNE

Pracovníci turistického trhu v Čiernej Hore netrpezlivo očakávajú letnú sezónu. Väčšina letovísk je stále prázdnych a krajina sa bojí ďalšej zlej sezóny. „Minulý rok bol pre čiernohorský cestovný ruch mimoriadne ťažký. Keď výletné lode vnikli do zálivu Boka, bolo Staré Mesto plné turistov a všetko šlo dobre. Teraz kvôli pandémii neexistujú výletné lode a turisti nechodia do Starého Mesta, takže si nikto vôbec nekupuje suveníry, “komentoval balkánsky denník Igor Racic, majiteľ obchodu so suvenírmi v meste Kotor.

Cestovný ruch je už mnoho rokov základom ekonomiky republiky a v „lodenici“ poskytuje asi 21 % HDP – mimochodom, je to jeden z najvyšších podielov cestovného ruchu na svete. Podľa štatistického úradu Čiernej Hory sa však za posledný rok znížil počet turistických návštev tejto krajiny o 83,2 %.

V snahe zachrániť ekonomiku závislú od cestovného ruchu umožnilo ministerstvo zdravotníctva občanom susedných krajín vstup bez testu na COVID-19 – t. j. Srbsko, Bosna a Hercegovina, Albánsko a Kosovo. Do Čiernej Hory môžu navyše s negatívnym testom vstúpiť aj turisti z iných krajín sveta.

V platnosti zostávajú zdravotné opatrenia v podobe zákazu vychádzania, ktorý trvá od 22:00 do 5:00 h. Zakazuje sa aj medzimestská doprava. V súčasnosti je povolené opätovné otvorenie kaviarní a reštaurácií, ale iba vonku, a dvaja hostia môžu sedieť za rovnakým stolom so vzdialenosťou medzi stolmi 1,5 metra. Živá hudba, koncerty a spoločenské akcie sú stále zakázané a tiež sú zatvorené nákupné centrá a fitnescentrá.

Zároveň sa Čierna Hora stále snaží zachovať optimizmus a v krajine začal aj proces očkovania. „Nebude to ako za starých dobrých čias, ale očakávame, že v tejto sezóne zostanú aspoň naše pracovné miesta zachované,“ uviedol pracovník pizzerie v pobrežnom meste Sutomore Marko Ivanovič.

Ešte 17. marca minister hospodárskeho rozvoja Jakov Milatovič oznámil, že Čierna Hora je na letnú sezónu pripravená a trval na tom, že krajina sa stane bezpečnou destináciou od konca júna, keď bude proti COVID-19 zaočkovaných približne 35 % obyvateľstva.