AIR SERBIA POKRAČUJE V LETOCH DO RUSKA

4. marca 2022
in Category: Informácie o krajinách
0 664035 55
AIR SERBIA POKRAČUJE V LETOCH DO RUSKA

AIR SERBIA POKRAČUJE V LETOCH DO RUSKA

Air Serbia sa stane jedným z mála európskych dopravcov, ktorým bude povolené lietať do ruského vzdušného priestoru po tom, čo väčšina európskych krajín zaviedla úplný zákaz lietadiel registrovaných v Rusku, čo viedlo k odvetným opatreniam zo strany ruských úradov.

Air Serbia, ktorá prevádzkuje osem letov týždenne medzi Belehradom a Moskvou, po vypredaní letov do štvrtka teraz začína plánovať svoje širokotrupé lietadlo Airbus A330-200, aby zákazníkom ponúklo viac miest. Aeroflot, ktorý prevádzkoval osem letov týždenne z Ruska do Belehradu a Nordwind Airlines, ktoré prevádzkovali dva lety týždenne, boli nútené pozastaviť lety do srbského hlavného mesta, pretože ich lietadlá už nemôžu prechádzať európskym vzdušným priestorom kvôli zákazom.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová včera povedala: „Uzatvárame vzdušný priestor EÚ pre lietadlá vo vlastníctve Ruska, registrované v Rusku alebo pod kontrolou Ruska.“ K zákazu sa pripojí aj Macedónsko a Čierna Hora. Európska únia v súčasnosti nezakazuje zahraničným dopravcom využívať jej vzdušný priestor na lety do Ruska. Situácia sa však môže zmeniť. Uzatvorenie európskeho vzdušného priestoru pre ruské letecké spoločnosti a naopak malo priamy vplyv na globálne letectvo. Air France uviedla, že dočasne pozastavuje lety do Číny, Kórey a Japonska, zatiaľ čo „skúma možnosti letového plánu, aby sa vyhla letu cez ruský vzdušný priestor v súlade s nariadeniami francúzskych a medzinárodných úradov“. Finnair uviedol, že ruské odvetné opatrenia na zákaz letov cez fínsky vzdušný priestor predĺžia časy letov natoľko, že lety do Ázie už nebudú životaschopné.

Air Serbia v súčasnosti prevádzkuje okrem Moskvy jeden let týždenne z Belehradu do Petrohradu (momentálne je pokračovanie tohto letu otázne). Dopravca počas letnej sezóny prevádzkoval aj lety do Krasnodaru a Rostova na Done a od júna plánoval otvorenie letov do Soči. Väčšina posledne menovaných destinácií však závisí od ruských transferových pasažierov smerujúcich do západnej Európy. Členské štáty EÚ pravdepodobne prestanú vydávať schengenské víza ruským občanom.

Rusko je jedným z najväčších trhov pre belehradské letisko a ruskí občania majú do Srbska povolený bezvízový vstup. V predpandemickom roku 2019 letelo medzi Belehradom a Moskvou celkovo 329 543 cestujúcich.