ZAŽI VIR – OSTROV DVOCH TVÁRÍ

24. januára 2020
in Category: Informácie o krajinách, Travel Magazín, Travel Magazine
0 17861635 259

ZAŽI VIR – OSTROV DVOCH TVÁRÍ

Obe tieto tváre, obývané centrum so staršími i novovzniknutými osadami a viac než 80 percentami neobývaného povrchu, tradičné prvky a moderna, rybárske člny i luxusné jachty navštevujúce ostrov, upravené štrkové pláže alebo nedotknuté časti prírodných morských oáz, rôzne vetry na jeho severnej a južnej strane, to všetko v harmónii spojenej v jeho malebných protikladoch a kontrastoch.

Pri pohľade z mora je ostrov Vir hlboko ponorený do Virského mora, zatiaľ čo zo vzduchu pripomína prastarý kontinent čakajúci na objavenie. Ostrov je pre každého – starých i mladých, milovníkov zábavy a nočného života, úchvatných ohňostrojov, ranného vodného aerobiku, cykloturistiky, vodných športov, rybolovu, potápania a objavovania tajomstiev morských hĺbok, šou programov, vystúpení najpopulárnejších spevákov, kultúrno-umeleckých súborov z Chorvátska i z Európy, ako aj tradičných dalmatínskych piesní v podaní mužských speváckych skupín – kláp.

Ostrov Vir je so svojimi panorámami, pozostatkami starých pasienkov a vinohradov, olivovými hájmi a  mnohými ďalšími poľnohospodárskymi kultúrami ideálnym miestom na dovolenku, rekreáciu, športové aktivity, vychutnávanie letných kúziel na pieskových plážach a divokej ostrovnej exotiky, ako aj tradičnej mediteránskej kuchyne.

Na Vire a nachádza aj stáročná benátska pevnosť  – virská Kaštelina – ktorá slúžila dávnym obyvateľom ostrova i susedného mesta Nin na obranu pred pirátmi, lúpežníkmi a tureckými dobyvateľmi. Má dve bašty, je postavená na troch poschodiach a na jej severnej strane sa nachádza symbol Benátok – okrádlený benátsky lev. Miestne úrady ju dali v roku 2002 obnoviť, takže dnes v pokojnej scenérii, obklopená borovicovými lesmi a rybármi, podáva tiché svedectvo o búrlivej minulosti ostrova.