ZADAR

16. júla 2015
in Category: Informácie o krajinách, Travel Magazín, Travel Magazine
0 1733135 115

ZADAR

Pôvodné mesto Zadar bolo vystavené na polostrove obkolesenom mohutnými starými hradbami. V dávnych časoch nieslo pomenovanie Iader, neskoršie ho premenovali na Diadoru. K jeho najznámejším pamiatkam i dnes patrí Chrám svätého Donáta, Bazilika svätej Anastázie a Chrám svätého Šimona postaveného na pôvodných základoch Chrámu svätého Štefana z piateho storočia.

Cez leto sa na národnom trhu poriadajú rôzne zábavy, večer vyhráva hudba, ktorá veľakrát roztancuje celé námestie. Medzi novodobé pamiatky sa zaraďuje hlavne Morský organ a Pozdrav slnku. Morský organ nájdete v blízkosti nového prístavu pre výletné lode, predstavuje zvláštne tvarované pobrežie v niekoľkých radoch schodov, ktoré sa spúšťajú smerom k moru. Vnútri schodov sa ukrývajú trubky, ktoré pri pohybe vĺn a vetre vydávajú zvláštnu melódiu.

Mnohí za najkrajší západ slnka považujú ten v meste Zadar vďaka Pozdravu slnku – kruhu s priemerom 22 metrov zapusteným do zeme. Skladá sa z troch stoviek prvotriednych sklenených dosiek a po starostlivo naprogramovanej scenérii vytvoria krásnu hru svetiel pri rytme vĺn a zvuku organu.