VLÁDA „ZACHRÁNILA CESTOVKY“ PENIAZMI ICH VLASTNÝCH KLIENTOV…

22. mája 2020
in Category: NWO, Travel Blog - Slovensko, Travel Blog - Zahraničie
0 4900835 242
VLÁDA „ZACHRÁNILA CESTOVKY“ PENIAZMI ICH VLASTNÝCH KLIENTOV…

VLÁDA „ZACHRÁNILA CESTOVKY“ PENIAZMI ICH VLASTNÝCH KLIENTOV…

A to za cenu porušenia práv spotrebiteľov v rozpore so smernicou Európskej únie. V skutočnosti však nejde o žiadnu pomoc, iba o presun záväzkov, ktoré budú použité v ďalšej sezóne. Ako sme si ale pri rozhodovaní realizácie podpory vo viacerých rezortoch všimli, o odborných veciach ani tentokrát nerozhodovali odborníci.

Dalo sa to čakať, pretože v záujme vlády reálne nemôže byť finančná pomoc cestovným kanceláriám, ktoré prakticky spôsobujú odliv peňazí do zahraničia práve cez dovolenkárov cestujúcich k moru. Pod rúškom nátlaku naopak registrujeme prebiehajúci mediálny tlak na ľudí, ktorým sa odporúča absolvovať dovolenku na Slovensku.

V zálohe pritom boli odlety z Bratislavy na ostrovy alebo do destinácií s lepšími číslami ako vykazuje Slovensko. Pri dodržaní všetkých dezinfekčných opatrení v lietadlách, pri transferoch a obmedzeniach v rezortoch mohla byť táto časť dovoleniek zachránená. Keby mala vláda Slovenskej republiky v záujme zachrániť aspoň čiastočne príjmy z cestovného ruchu, presne toto bola jedna z možností pre výnimky.

Výpadok príjmov cestovných kancelárií a agentúr v aktuálnej sezóne bude nemalý. Šetrí sa len vďaka uzatvoreným prevádzkam a spustenie predaja pre zvyšok roka 2020 je zatiaľ v nedohľadne. Podobne je na tom brzda v obojsmernom otvorením štátnych hraníc bez nútenej karantény, kde sa vlády jednotlivých krajín budú musieť zrieknuť dobre rozbehnutých biznisov v tieni pandémie.

Jednoducho povedané, ak by klienti do augusta 2021 nesúhlasili s novým termínom dovolenky, dostanú svoje peniaze až v septembri budúceho roka. Kritériá výnimiek sú postavené takticky, aby sa vzťahovali na úplne minimum klientov. Napriek tomuto všetkému sú na Slovensku cestovné kancelárie, ktoré vrátili klientom ich zálohy aj komplet sumy do jediného centu za storno zájazdov a dovoleniek z dôvodu uzatvorenia hraníc pre pandémiu.

Ďalšia z cestovných kancelárií, ktorú, samozrejme, nemôžeme menovať, nám potvrdila, že vrátila peniaze za vopred zaplatené zájazdy iba klientom – právnikom, aby sa tak vyhla súdnym sporom, ktoré by aj tak nemala šancu vyhrať.

Spotrebiteľské centrum upozorňuje, že pre novelu vlády Igora Matoviča, ktorá jednostranne zvýhodňuje cestovné kancelárie a nerešpektuje práva klientov, hrozia početné žaloby.