TIRASPOL

28. mája 2015
in Category: Informácie o krajinách, Travel Magazín, Travel Magazine
0 1769235 92
TIRASPOL

TIRASPOL

Štát v štáte, a rozdiel je jednoznačný. Tiraspol je hlavným mestom neuznaného štátu, známeho ako Podnestersko. Domáci používajú označenie Transnistria, nič to však nemení na tom, že ide o územie Moldavska. Stojí na ľavom brehu rieky Dnester a prechod z vnútrozemia Moldavska komplikuje hraničné pásmo, ktoré svojou „prehnanou kontrolou“ pripomína dočasné úniky z komunistického Československa.

Už na prvý pohľad vidieť významný vplyv Ruskej federácie na chod tejto minikrajiny, ktorá vyhlásila svoju nezávislosť v roku 1992 po dvoch rokoch trvajúcom konflikte. Tiraspol, ako aj zvyšok tejto oblasti, je posiaty množstvom štátnych a ruských symbolov, prepojenosť na Ruskú federáciu dokumentujú aj reklamné plochy či nadpisy na prostriedkoch mestskej hromadnej dopravy. Na rozdiel od autonómneho územia Moldavska – Gagauzska, ktoré sa nachádza na juhu a je podporované najmä zo strany Turecka, tu v Podnestersku nemá vláda v Kišiňove žiadne právomoci. Jednou z mála vecí, čo spája Moldavsko s Podnesterskom, je šport. V hlavnom meste hráva kvalifikačné zápasy vo futbale moldavská reprezentácia. Významný vplyv tu stále má bývalý šéf polície – Viktor Guşan, ktorý vlastní okrem futbalového klubu FC Sheriff Tiraspol aj sieť hypermarketov pod rovnakou značkou. Aj keď sa môže zdať, že tu neexistujú prakticky žiadne limity, bežný život je výrazne ovplyvňovaný exekutívnou mocou.

Pre turistov je bez väčších obmedzení k dispozícii iba centrum hlavného mesta, a to predovšetkým od budovy parlamentu, pred ktorým sa týči busta Vladimira Ilyicha Lenina a ďalej po centrálnej ulici kopírujúc Námestie národa. Tu nájdeme nielen sochu sovietskeho vojaka ako pamiatku na 14. sovietsky armádny pluk či koniec 2. svetovej vojny, ale aj niekoľko kusov historickej techniky ako pripomienku získania tohto územia. Najvyššie je v tomto pásme umiestnený sovietsky tank T-34, zboku ktorého sa dajú prečítať slová Za rodinu. Navštíviť Tiraspol v sobotu znamená byť svedkom zábavy v meste s množstvom svadieb.

Pozdĺž rieky môžeme nájsť niekoľko kostolov a kaplniek, všetky prezentujúce pravoslávnu cirkev. Časté zákazy a obmedzenia nás však utvrdzujú v tom, že tento priemyselne vyspelejší kus Moldavska má ešte čo doháňať. Kvalitou ciest je na tom síce lepšie ako zvyšok krajiny, ekonomicky by si však bez pomoci ruského medveďa určite neporadil. Tu nájdete VIDEO AKTUÁLNEJ RELÁCIE.