TEHERÁN, ZÁŽITOK NA ÚPÄTÍ POHORIA ALBORZ

9. apríla 2018
in Category: Informácie o krajinách, Travel Magazine
0 5046135 212

TEHERÁN, ZÁŽITOK NA ÚPÄTÍ POHORIA ALBORZ

Ako sa jazdí v metropole Iránu s viac ako 15 miliónmi obyvateľov? Keď sa ponáhľate, tak veselo aj v protismere. V metre mimo vyhradených vagónov pre ženy môžu cestovať aj zmiešané páry alebo ženy, ktorým nevadí prítomnosť mužov. Cudzinky by si síce mali nasadiť šatku už pred vystúpením z lietadla, no trendom je niečo úplne iné. Po novom sa porušujú pravidlá aj tej najtvrdšej moslimskej morálky, ktorá z generácie na generáciu ustupuje do zabudnutia.

Teherán, kde je sústredený obchod celej krajiny spolu s troma miliónmi návštevníkov, križuje denne približne 18 miliónov ľudí. Miladská veža vysoká 435 metrov, je šiestou najvyššou vežou sveta a nočný pohľad z nej naozaj stojí za to. Hlavnou tepnou mesta je 20-kilometrová ulica Rezá Pahlaví, na ktorej je sústredená väčšina bánk alebo najdrahších obchodov.

Teherán je aj mestom s pravdepodobne najvyšším, až 700-metrovým prevýšením. Služby a úroveň tunajších hotelov je počtom hviezdičiek porovnateľná so západoeurópskymi. Dopravné a technické vychytávky mesta sú v porovnaní s Bratislavou o pár levelov vyššie. Ak prichádzate do Iránu, zabezpečte sa hotovosťou, pretože embargo na platobné karty zo západu stále platí.

Z palácov bývalého šacha sa stalo rozsiahle múzeum s oddychovou zónou. Navštívili sme Green Place Museum Darband a ukážeme vám aj najznámejšie trhovisko Grand Bazaar, novoročnú výzdobu alebo ako Iránčania trávia dni počas sviatkov.