PRIVLAKA A ZATON

22. októbra 2015
in Category: Informácie o krajinách, Travel Magazín, Travel Magazine
0 1688235 141
PRIVLAKA A ZATON

PRIVLAKA A ZATON

Pôvodne chorvátska rybárska osada Privlaka situovaná v blízkosti ostrova Vir a mestečka Nin už dnes predstavuje obľúbené turistické stredisko. Zmienka o nej sa v historických dokumentoch prvýkrát objavila v roku 1296. Privlaku tiež preslávili jej niekdajší obyvatelia – sabunjari (pieskari), ktorí sa stali známymi neúmornou ručnou ťažbou piesku z morského dna. Práve vďaka tomuto piesku bolo zrekonštruované aj mesto Zadar.

Aj keď stredoveká Privlaka bola v roku 1570 zničená Turkami, dodnes sa zachoval aspoň románsky Kostol svätého Víta, patróna lekárnikov, tanečníkov a hercov. Z mnohých studní, ktoré ležia roztratené po osade a okolí a svedčia o ranom osídlení tohto územia, je tou najospevovanejšou Sokolar.

Návštevníci by si určite nemali nechať ujsť prechádzku po malebnom prístave v centre mesta, kde i dnes môžu vidieť tradičný rybolov miestnych rybárov. Jedným z najkrajších príkladov klasicizmu v architektúre celej Dalmácie je zasa farský Kostol Narodenia Panny Márie pochádzajúci z 19. storočia. Tu nájdete VIDEO AKTUÁLNEJ RELÁCIE.