PERLIČKY Z THAJSKA

27. septembra 2015
in Category: Informácie o krajinách
0 1318835 59
PERLIČKY Z THAJSKA

PERLIČKY Z THAJSKA

Aj keď je to už dnes pomerne bezpečná a turizmu otvorená krajina, treba si pred jej návštevou osvojiť zopár spoločenských pravidiel. Najmä fajčiari by si mali osvojiť pre nich najdôležitejšie pravidlo v tejto krajine a tým je nefajčiť na ulici, pretože ide o nezákonné konanie, za ktoré môžete dostať pokutu. Pri zvítaní sa vám miestni obyvatelia nepotrasú rukou, ale namiesto toho si spoja dlane ako pri modlitbe.

Toto gesto sa nazýva wai a existuje ich veľa druhov, preto pri zvítaní sa s miestnymi je najlepšie napodobniť to, ktoré použili oni sami. Čo sa ďalej týka etikety, za veľmi nezdvorilé považujú, ak na nich mierite ukazovákom. Tiež nie je dobré uraziť sa, ak sa vás obyvatelia pýtajú na vek, rodinný stav alebo plat. Patrí to totiž medzi ich najčastejšie otázky pri prvom stretnutí. Za osobný útok Thajčania považujú, ak uvidia, že sa niekto kúpe nahý. Nie je to vhodné, no pravdepodobne vám to nik nedá najavo.

V poradí ďalšou z dôležitých zásad je neprijímať žiadne ponuky od cudzích ľudí, ktorí vám chcú pomôcť pri hľadaní správneho miesta. Veci by ste tiež mali prijímať pravou rukou, lebo aj tu platí, že ľavá je nečistá. V Thajsku by ste si určite mali dať pozor na to, čo poviete na adresu kráľovskej rodiny alebo o budhizme. V žiadnom prípade sa však nevyjadrujte v negatívnom zmysle, pretože hanobenie kráľovskej rodiny sa tu považuje za trestný čin.

Po príchode do Thajska je potrebné, aby ste mali na všetko dostatok trpezlivosti, budete ju potrebovať na každom kroku. Pre miestnych je prirodzené, ak dlho čakajú v banke, na pošte a neprekáža im ani to, ak má vlak niekoľkohodinové meškanie. Čas pre nich nehrá dôležitú rolu a sú na to zvyknutí. Zlatým pravidlom je aj veľa sa usmievať, a to najmä vtedy, keď hrozí konflikt či problém, Thajčania to robia tak isto.

To, čo nemajú radi, sú verejné prejavy náklonnosti či už ide o bozkávanie alebo opilstvo. Aj keď vám nik do očí nepovie, že mu to prekáža, môže si vás prestať vážiť bez toho, aby ste o tom vedeli, preto ani nie je dobré nikoho objímať na znak uznania. Je dobré si tiež dať pozor na to, aby ste sa nedotkli hlavy Thajčanov, uctievajú ju ako najvyššiu časť tela. Ak sedí skupinka ľudí pri stole na večeri, thajská kultúra vyžaduje, aby väčšina spomedzi starších osôb aspoň navrhla, že zaplatí večeru, aj keď boli oni tými, kto na večeru pozval. Toľko k základným pravidlám slušnosti v Thajsku.