NA SLOVENSKO SA PO TROCH ROKOCH VRACIA MINISTERSTVO KULTÚRY

29. novembra 2023
in Category: Informácie o krajinách, Travel news
0 484535 58
NA SLOVENSKO SA PO TROCH ROKOCH VRACIA MINISTERSTVO KULTÚRY

NA SLOVENSKO SA PO TROCH ROKOCH VRACIA MINISTERSTVO KULTÚRY

Kultúra odjakživa kráča ruka v ruke s cestovným ruchom a pre incoming krajiny je spolupráca týchto sektorov viac ako potrebná. Ministerka kultúry Martina Šimkovičová sa stretla s predsedom Slovenského syndikátu novinárov Danielom Modrovským, aby spoločne prebrali možnosti spolupráce po štvorročnom období predošlej ministerky, o ktorej takmer nebolo počuť.
Písal sa rok 2020 a pred kamery médií sa postavila ministerka kultúry Slovenskej republiky Natália Milanová. V tom čase ešte nikto nevedel, že projekt pomoci, ktorý na tlačovom brífingu predstavila, je podvod na zamaskovanie rozkradnutých eurofondov. Na možnostiach rýchleho zbohatnutia vtedy parazitovala úzka skupina ľudí a ich priateľov napojených na rôzne aj fiktívne projekty. V medializovanej hre bolo 9 000 000 eur, ktoré malo Ministerstvo kultúry SR spolu s Fondom na podporu umenia rozdeliť medzi projekty živnostníkom a osobám v rezorte kultúry. Práve tí boli jednou z najstratovejších skupín v dobe lockdownov pri zákaze spoločenských akcií. Pri každom vypracovanom projekte mohol subjekt požiadať o štipendium v maximálnej sume 3000 eur. Výzva bola profesionálne spracovaná a projekty prísne hodnotené. V prípade, že by všetky projekty, kde svojím spôsobom bol každý jeden startupom alebo duševným vlastníctvom autora nastavené na najvyššiu sumu, uspokojených by bolo vyše 3000 žiadateľov.
Po čase sme sa začali dozvedať zaujímavé skutočnosti. Pomocnú ruku pri hľadaní spravodlivosti v médiách skúšali aj viacerí ľudia. Odborná komisia, ktorá projekty posudzovala, zistila, že náš tradičný regionálny folklórny tanec alebo historické kostolíky Slovenska nepatria do kultúry Slovenska. Naopak, oveľa vyššie príspevky z fondu na podporu umenia dostali firmy, ktoré s kultúrou a umením nemajú nič spoločné.
Neprešiel ani unikátny projekt, kde naša krajina mohla prísť k výrobe dvoch dokumentárnych filmov zo stredného a východného Slovenska takmer zadarmo. Pridanou hodnotou práve spomínaného projektu boli vopred dohodnuté vysielania v 7 jazykových verziách pre 200 000 000 divákov v najznámejších satelitných dokumentárnych staniciach.
Napokon boli bez vysvetlenia stopnuté pred vysielaním aj hotové reportáže v mainstreamových médiách zaoberajúce sa touto absurdnosťou. Predpokladáme, že sa záhadným výberom projektov bude venovať novovznikajúca skupina odborníkov, ktorú s cieľom prešetrenia navrhol poslanec MUDr. Peter Kotlár.