DOVOLENKA NIE JE LUXUS, ALE POTREBA

6. júla 2017
in Category: Travel Blog - Slovensko
0 2301135 80
DOVOLENKA NIE JE LUXUS, ALE POTREBA

DOVOLENKA NIE JE LUXUS, ALE POTREBA

Horúce leto je časom dovoleniek, ale málokto si dovolí odísť z práce na viac ako 10 dní. Podľa expertov je však týždňová dovolenka iba prvá pomoc, aby sme úplne nevyhoreli. Naše telo potrebuje na skutočnú regeneráciu aspoň tri týždne.

O tom, ako pracovať viac, lepšie, efektívnejšie, presnejšie a výkonnejšie, existujú na celom svete stovky kníh. Ale o tom, ako čo najlepšie oddychovať, relaxovať, ako sa účinne zbavovať stresu a napätia, jestvuje len zopár príručiek. Je to tak, že človek sa ocitol v špirále permanentného rastu a rozvoja, pričom si neraz nestačí klásť otázku, kde to má všetko hranice. Čo mu ešte prospieva a čo mu už škodí?

Ľudský organizmus má svoje ohraničené možnosti. Od chvíle, ako človek začína podávať nejaký výkon, vykonávať pravidelnú prácu,  potrebuje súčasne aj čas vyhradený na oddych. K najčastejším a najobľúbenejším dlhodobým formám oddychu patria dovolenky, výlety, pikniky, rôzne oddychové aktivity. Žiaľ, v našich zemepisných šírkach viac ako polovica ľudí hovorí, že im ekonomická situácia rodiny nedovoľuje zaplatiť si dovolenku. V takýchto prípadoch treba hľadať iné formy oddychu pre telo a myseľ. Platí zásada, že duševne pracujúci ľudia by mali svoje relaxačné aktivity spájať viac s fyzickou činnosťou, športom, cvičením.

Treba mať na pamäti fakt, že nie je dôležité miesto pobytu. Oveľa dôležitejší je samotný oddych. Ten nám môže poskytnúť nielen pobyt pri mori, ale i dovolenka v horách. Barometer úspešnosti sa od toho neodvíja. Odporúča sa však jednoznačne zmeniť prostredie. Vymeniť byt alebo dom za inú lokalitu, lepšie je odísť niekam inam, nebyť v blízkosti domova.

Odborníci sa zhodujú, že dovolenka by nemala trvať len pár dní. Bez prerušenia by to malo byť minimálne 3 týždne. Za kratší čas sa vraj organizmus úplne nepreladí na odpočinkový režim.

Dovolenka s rodinou má svoju špecifickú príchuť. Pre deti sú 2 prázdninové mesiace niečo úžasné. Odpadnú im tradičné povinnosti a spoliehajú sa na to, že im ich rodičia pomôžu prežiť naozaj zaujímavo. Pre nich je to krátky čas, pre rodičov dlhý čas, ktorý treba zaplniť, deti zamestnať a pripraviť pre ne niečo, na čo budú po celý rok spomínať. Je dobré skĺbiť činnosti, aby sa nenudili a zároveň spoznali niečo nové. Určite a po prázdninách budú chcieť svojimi zážitkami pochváliť pred spolužiakmi.